O výběru doutníků

Kouření doutníků je rituál a mnohé láká kromě tabákového požitku i pohoda, kterou vidí u lidí, kteří si vychutnávají svůj doutník.

Legenda velikostí doutníků

V případě, že nemáte žádné zkušenosti, můžete být při výběru doutníku rozpačití a vaše volba nemusí být správná. Sáhnete-li hned na začátku po tlustém a těžkém doutníků s výraznou agresivní chutí, pravděpodobně vám nezachutná. Zpočátku si vyberte raději doutník s lehčí chutí. Nechcete-li začínat s příliš velkou dávkou tabáku, volte menší doutník.

A v jaké cenové relaci se rozhlížet? Nemusíte volit hned nejdražší doutníky, nejspíš byste stejně jejich vysokou kvalitu neocenili, ovšem nevolte ani ty nejlevnější. Rovněž by vás zážitek s nimi mohl od kouření doutníků odradit. Jsou často štiplavé, hrubé a nepřinesou vám to, co od nich očekáváte.

Zaměřte se i na to, kde doutníky kupujete. Najděte si osvědčeného prodejce, který vám nabídne dostatečný výběr a především kvalitu.

Ořezání doutníku

Vlhké doutníky (Long filler) mají uzavřenou hlavu. Proto je nutné doutník nejprve ořezat. Ve filmech často viděné ukousnutí hlavy doutníků je vhodné jen pro film nebo pro lidi se zuby ostrými jako břitva, abyste doutník nepoškodili. Navíc zbytky rozdrceného doutníku v ústech nejsou zrovna požitkem.

Davidoff - gilotýna pro doutníkyGilotinka (Cigar Cutter)

Nejčastěji se používají dvoubřité gilotinky. U jednobřité hrozí poškození doutníku větším tlakem na doutník protilehlou stranou břitu. Aby Vám hlava doutníku při ořezávání nepraskla, je možno doutník před vlastním ořezáním navlhčit rty.

Doutník vložte do gilotinky v místě Ramene a jemně stiskněte, aby se břit dotýkal doutníku. Pak rázným stiskem odřízněte.
Při výběru gilotinky je potřeba, aby čepele byly ostré a z kvalitní oceli a aby ramena gilotinky neměla vůli.

Doutníkové nůžky (Cigar Scissors Cutter)

S nůžkami se pracuje prakticky stejně jako s gilotinkou.

Doutníkový děrovač (Cigar Punch Cutter)

Méně obvyklý typ ořezávače vhodný pro doutníky velkého průměru. Nelze jej prakticky použít pro doutníky Figurados (např. Pyramidas či Torpedos). Vyřeže malý otvor do hlavy doutníku. Pokud chcete větší otvor, musíte v hlavě doutníku udělat otvorů několik [by M. Holman].

Doutníkový ořezávač do V (Cigar notch cutter)

Vytváří v hlavě doutníku zářez ve tvaru písmene V

Zapalování doutníku

Doutník nejprve samozřejmě vyjměte z obalu. Papírový prstýnek z doutníku raději neodstraňujte, protože byste mohli poškodit krycí list. Prstýnek býva velmi těsný a někdy je k doutníku i přilepen.
Doutník je možno zapálit několika způsoby, pro které platí společné zásady:

  • K zapalování nepoužívejte prostředky, které jsou aromatické (svíčky, parafinované sirky ...)
  • Plamen při zapalování doutníku nesmí nikdy patu doutníku "olizovat"
  • Pata doutníku se za stálého otáčení postupně velmi pomalu prohřívá po celé ploše a zapaluje (griluje)
  • Doutník vždy musí hořet po celé ploše paty než jej začnete kouřit


Na zapalování doutníků není vhodné používat levné plastové zapalovače, protože se Vám mohou uprostřed zapalování zdeformovat a přestat fungovat. 

Kouření doutníku

Doutník je nutné kouřit pomalu, aby nedošlo k jeho přehřátí, zapaření a tím vzniku nepříjemné pachuti, které se již nelze zbavit. Interval mezi jednotlivými potáhnutími se udává v intervalu 30 až 90 sekund (typicky 45s), aby doutník vždy stačil vychladnout.
Při kouření udržujte hlavu doutníku v co nejsušším stavu. Proto doutník nedržte trvale v ústech. Vlhký doutník má nejen horší chuť, ale vypadá i nevábně. 
Pokud má Váš doutník tendenci na jedné straně svého obvodu hořet pomaleji, otočte jej touto stranou dolů, aby tam měl přednostně dostatek kyslíku a hořel rychleji. Pokud to nepomůže, můžete si pomoci zapalovačem (sirkou). Nehořící stranu přiblížíme nad plamen, ale ne přímo do plamene. 
Popel z doutníku se neodklepává jako u cigarety. Pokud je již popel dlouhý, jednou či dvakrát potáhněte, několik sekund počkejte a pak se koncem popela jemně dotkněte popelníku nebo jemně odklepněte. Popel odpadne do popelníku a odhalí hořící patu doutníku. Dá se říci, že čím je popel, který se na doutníku udrží delší, tím je doutník kvalitnější. U kvalitního doutníku je popel kompaktní a světlý. Vločkovitý popel je znakem méně kvalitního doutníku a nepříjemně z doutníku odpadává.

Co když doutník zhasne ?

Pokud Vám doutník při kouření zhasne, nezapalujte jej ihned. Nejprve z něj vyfoukněte zbytky kouře a opatrně odstraňte zbytky popela. Pak doutník opět zapalte nad plamenem, podle pravidel pro zapálení doutníku. Rozkouřený doutník si nikdy nenechávejte na později (na ráno). Místo požitku byste si jen zkazili chuť.

Pokud se má doutník kouřit ?

Někdo říká, že doutníky se kouří do poloviny své délky, jiný říká kouřit po místo, kde doutník držíte. Pokud již doutník nechcete dále kouřit, nezhasínejte jej. Zhasnete-li doutník pomstí se Vám zasmraděním místnosti. Hořící doutník položte do popelníku a nechte jej samovolně vyhasnout.

Oba názory mohou být správné a nelze říct, že jeden je špatný a druhý správný. Prostě kuřte doutník dokud Vám chutná. Konec doutníku totiž funguje jako chladič a filtr ve kterém se koncentrují nepříjemné zplodiny hoření.

Doutník kuřte vždy pomalu, s požitkem, který můžete ještě umocnit vhodným nápojem.