Ušlechtilý koňak

To nejlepší k pití k doutníkůmNení jistě nic nového na rčení „k dobrému vše dobré“ a „s dobrým pomálu“. Proto i k dobrému doutníku neodmyslitelně patří dobrý koňak. Chtěli bychom na tomto místě sdělit několik základních informací o vzniku a hlavně pití tohoto nejušlechtilejšího a zároveň nejluxusnějšího nápoje světa. Ale i nejdražšího. Jak říkají znalci, kdo si chce za své „těžké peníze“ užít opravdové slasti a nedostat jen drahou kocovinu, musí mít již takzvaně „něco vypito“.

Nyní krátce o vzniku a původu koňaku. Mnohé možná překvapí, že koňak není „vynálezem“ francouzským (i když Francouzi jej dovedli k dokonalosti), nýbrž nápojem, s jehož výrobou přišli Holanďané. Při svých dlouhých plavbách na moři jim víno s nízkým obsahem alkoholu octovatělo a kazilo se. Proto začali destilovat a vařit tzv. „brandwij“ v česku dobře známou „vínovici“. Brzy však přišli na to, že zrání v sudech vínu prospívá, získává lepší chuť i vůni, je kvalitnější tím pádem se dá i lépe prodat. A jak známo, Holanďané prodají úplně vše :-) Výrobu ušlechtilé kořalky však obratem převzali Francouzi, zdokonalili techniku destilace a vyrobili pálenku známou jako brandy. Dodnes jí přezdívají „eau de vie“ – živá voda.Výroba koňaku a brandy se liší jen v detailech, obě pálenky se dvakrát destilují v měděných kotlích. Po prvním pálení se z vína stává polotovar brouillis, který obsahuje 25 – 30% alkoholu. K další destilaci, která po ukončení obsahuje 67-72% alkoholu, se používá jen střední část – srdce pálenky. Destilatéři musí odstranit z destilačního přístroje počáteční a konečnou část pálenky a správně odhadnout, kolik úkapu a dokapu odstanit, protože by se koňak znehodnotil. Po druhé destilace se čirá tekutina eau de vie stáčí do dubových sudů. V nich často zraje desítky let a ze dřeva získává látky lignin a tanin, které ji dodávají specifickou vůni, chuť a barvu. Koňak je povoleno dochucovat karamelem nebo cukrovým sirupem, ale všichni přední výrobci zdůrazňují, že jejich koňak je zásadně přírodní. O výsledné chuti však rozhodují míchači, kteří míchají dohromady i stovky různých druhů a ročníků pálenky.

Ne každá brandy je koňak

Fantastický Cognac RemyKoňak, stejně jako brandy, je pálenkou z vína. Aby mohla získat název koňak, musí splňovat přísná pravidla, která zavedla francouzská vláda v roce 1909, kdy si výrobci v okolí města Cognac pro svůj nápoj zajistili výrobní známku.Do té doby, se všechny vinné a ovocné pálenky, zušlechťované zráním v sudech, označovaly souhrnným názvem brandy. Proto se říká, že „každý koňak je brandy, ale ne každá brandy je koňak“. Pálenka s názvem koňak se smí vyrábět jen v šesti okresech v okolí západofrancouzského města Cognac – Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires. Ty jsou také jediným místem, kde se smí pěstovat vinná réva odrůd Ugni Blanc, Folle Blanche nebo Colombard. Víno, ze kterého se koňak vyrábí, je chuťově trpké a suché a samostatně je pro svou chuť takřka neprodejné. Mezi znalci se říká, že když je slabý rok na víno, vzniká vynikající koňak. Podle pravidel musí zrát v dubových sudech nejméně dva roky, i když je velmi často ponecháno ke zrání i mnohem déle, v některých případech i 50 či 60 let.

Jak koňak pít a podávat

Koňak by se měl podávat při pokojové teplotě 17-20 stupňů Celsia a servírovat v koňakových skleničkách ve tvaru tulipánu, pro které se v Čechách vžil název „napoleonky“. Sklenka by měla být z tenkého čirého skla, host ji totiž během konzumace drží v ruce, čímž ji zahřívá a postupně uvolňuje aroma koňaku, které se pozvolna mění a rozvíjí. Pozor: zvyk, že se sklenka před podáváním koňaku nahřála nad kahanem nebo párou, je zlozvyk a hloupost. Pokud se dá koňak do teplé, takto předehřáté skleničky, veškeré aroma a esence se ihned odpaří.

Koňak pijeme zásadně bez ledu a vychutnává se malými doušky na patře, aby se mohla vyvinout bohatá chuť.

Koňak nebo armagnac je dokonalý s plným a výrazným doutníkem, například dominikánským nebo honduraským. Například máte-li možnost vychutnat si doutník El Sublimado, který je kořeněný padesátiletým koňakem, je to úžasný požitek.

Nyní vysvětlení „známých“ zkratek: 

  • VS - označuje kategorii Very Special, jsou to nejmladší koňaky, zrající 3-5 let.
  • V.S.O.P - Very Superior Old Pale jsou pálenky, zrající 5-7 let
  • X.O. - jsou pak Extra Old – zrající 7 a více let

 

Mohou se použít také dodatkové názvy, pro opravdu extra staré koňaky, ale to již každá firma používá své označení, jako například Exta, Excellence nebo Pradise.

Doutník a víno

Další možností, jak si zpříjemnit a ještě více vychutnat kvalitní doutník, jsou dobrá, kvalitní vína. Například Portské je věčně spojováno 
s odpoledním brandyJak je uvedeno v jiné části této stránky „dobrého pomálu“, doporučujeme pořídit si obojího, abyste dosáhli dokonalého propojení. Špičkové portské, např. Graham, Cockburn, Sandeman nebo 
Fonseca vaším hrdlem projdou jako hedvábí a jeli doprovázeno dobrým doutníkem, je celkový požitek dokonalý.

V tomto případě se doporučuje silný doutník s tmavohnědým krycím listem.

Další požitky

Chutě požitkářů jsou nekonečné a co kuřák požitkář, to jiný názor. Například od Francouzů velmi často uslyšíte „cognac či armagnac – neznám nic lepšího“, Američané zase často tvrdí, že každý doutník jde velmi dobře dohromady s jakýmkoliv bourbonem a to nejlépe v noci, ve společnosti krásné dámy (pozor, nezaměňujte – Jack Daniels není bourbon, ale rozhodně touto vynikající whisky z Ketucky nic nezkazíte...)

Pokud snad neholdujete alkoholu nebo si zrovna jeden z výše uvedených požitků nemůžete dopřát, nezoufejte. Zkuste některý z čajů s kouřovou příchutí, např. Lapsang Souchong nebo Gunpowder.

Střelný prach je čaj zpracovaný stejně jako slavný čínský gunpowder (střelný prach), s drobnými tmavozelenými čajinkami s typickou silnou vůní a zelenožlutým nálevem, čaj poskytuje razantní i jemné nálevy s dlouhou hořkosladkou dochutí, svíravost je poplatná době luhování, čerstvý nálev je jiskrný a čirý (bez zákalu)...